Baza kodów pocztowych WASKO S.A.
Zaloguj się do baz wiedzy
 
 

Nazewnictwo miejscowości


Z uwagi na częste zapytania dotyczące nazewnictwa miejscowości, postanowiliśmy przygotować poniższy przewodnik. Postaramy się w nim zamieszczać nasze uwagi co do nazewnictwa miejscowości bądź spotykanych czasami wyjątkach, które mogą sugerować błąd w naszej bazie.Źródło nazewnictwa miejscowości w Polsce:

Oficjalne nazewnictwo miejscowości można pobrać m.in. z bazy TERYT prowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny. Nazewnictwo miejscowości zawarte jest w systemie identyfikatorów i nazw miejscowości SIMC, który jest składnikiem bazy TERYT. System zawiera urzędowe nazwy miejscowości, stałe, niepowtarzalne identyfikatory miejscowości, określenia rodzajowe miejscowości oraz przynależność miejscowości do gminy, powiatu i województwa.

Inne źródła dla nazewnictwa miejscowości:

Nazewnictwo miejscowości można pobrać także z danych systemu PESEL. Każdy meldunek zawiera m.in. właściwą nazwę miejscowości. Nazwa miejscowości odpowiada nazwie stosowanej przez właściwą gminę odpowiedzialną za dany meldunek i jest identyczna z nazwą zapisaną w dowodzie osobistym (w 2015 roku adresy zameldowania przestały być zapisywane na kartach dowodów osobistych).

Różnice pomiędzy nazwami TERYT / PESEL:

Różnice dla nazw miejscowości: ponad 2 tys. nazw miejscowości ma inną nazwę w systemie PESEL i inną nazwę w rejestrze TERYT. Dodajmy że jeszcze większe różnice dotyczą nazw ulic.
Z doświadczenia widzimy że przeważnie przyczyną różnic jest brak właściwego ustanowienia nazw stosowanych przez gminę i mieszkańców. Oficjalne nazwy miejscowości są ustanowione przez Ministra Administracji i Cyfryzacji za zgodą Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Tymaczasem często w pierwszej kolejności nazwa stosowana jest lokalnie przez właściwy Urząd Gminy, natomiast później idzie za tym próba oficjalnego ustanowienia nazwy, napierw uchwałą Rady Gminym a następnie poprzez rozporządzenie Ministra. Przy czym propozycja ustanowienia/zmiany nazwy miejscowości może być odrzucona np. przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, co powoduje kolejne komplikacje i wydłuża proces wprowadzenia nazwy używanej przez gminę/mieszkańców do oficjalnych rejestrów.
Znamy też przypadki w których uchwalona nazwa nie została wprowadzona z powodu oszczędności wprowadzonych przez właściwy Urząd Gminy, jednak z powodu jej ustawowego nadania figuruje ona w rejestrze TERYT.

Ile jest nazw miejscowości w Polsce i czy wszystkie są używane?

Aktualnie w bazie TERYT znajduje się ponad 105 tys. nazw miejscowości, tymczasem w bazie PESEL nazw miejscowości jest tylko 55 tys. Łatwo obliczyć że ponad 50 tys. nazw wpisanych do bazy TERYT, to nazwy które nie funkcjonują w obiegu urzędowym, nie są one wpisane do dowodów i raczej nie są używane w korespondencji. Różnica dotyczy nazw dzielnic (blisko 7 tys.) oraz nazw części wsi. Są to nazwy zwyczajowe bądź nawet historyczne. Często na ich usunięcie z rejestru TERYT nie zgadza się Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, która traktuje często te nazwy jako dziedzictwo historyczne.

Jakie nazewnictwo miejscowości zastosowane jest w bazach WASKO?

W naszych słownikach używany obu nazw, zarówno TERYT jak i PESEL. Natomiast naszym klientom sugerujemy wykorzystanie w ich sstemach nazw z których korzystają mieszkańcy oraz urzędy - nazwy te są zgodne z systemem PESEL. Wszystkie nazwy mają nadany rodzaj który pozwala na sprawdzenie czy dana nazwa jest używana w administracji/korespondencji. Dodatkowo po identyfikatorach SYM możliwe jest połączenie nazw z naszej bazy i bazy TERYT.

Dlaczego jest 11 miejscowości o nazwie 'Stara Wieś' w tej samej gminie?

Są to nazwy błędne bądź historyczne, z uwagi na to iż znajdują się one w rejestrze TERYT - znalazły się one także w naszej bazie. Przy pomocy pola liczba_skr można je odseparować od nazw aktualnych/poprawnych. Opisany tutaj przypadek to tylko przykład, w całej bazie w ten sposób jest zdublowanych 3277 nazw miejscowości (są wpisane w 2 lub więcej razy dla tej samej gminy).

Dlaczego są dwie miejscowości o tej samej nazwie 'Miłocin' z tym samym kodem pocztowym '24-150' ale należące do dwóch różnych gmin?

Ponieważ taki jest stan faktyczny, takich nazw w Polsce jest kilkanaście, mają one takie same nazwy i takie same kody pocztowe, znajdują się stosunkowo niedaleko siebie ale należą do różnych gmin. Dodamy jeszcze że mają one nawet identyczne numery budynków. Tylko dzięki nazwisku mieszkańca można odróżnić o którą miejscowość chodzi, na szczęście lokalne urzędy pocztowe radzą sobie z takimi przesyłkami.
Z uwagi na powtarzające się zapytania o te miejscowości podajemy poniżej pełną ich listę:
07-210 Nowa Wieś mazowieckie - wyszkowski - Długosiodło/Brańszczyk
09-520 Antoninów mazowieckie - gostyniński/płocki - Gostynin/Łąck
19-411 Borki warmińsko-mazurskie - olecki - Świętajno/Kowale Oleckie
19-411 Dunajek warmińsko-mazurskie - olecki - Świętajno/Kowale Oleckie
24-150 Miłocin lubelskie - lubelski - Wojciechów/Jastków
26-630 Kolonka mazowieckie - radomski - Pionki/Jedlnia-Letnisko
27-530 Wlonice świętokrzyskie - opatowski - Wojciechowice/Ożarów
42-360 Dębowiec śląskie - myszkowski/częstochowski - Poraj/Poczesna
62-610 Zakrzewek wielkopolskie - koniński - Wierzbinek/Sompolno
72-350 Pogorzelica zachodniopomorskie - gryficki - Rewal/Karnice
76-150 Borzyszkowo zachodniopomorskie - sławieński - Sławno/Darłowo
83-442 Zabrody pomorskie - kościerski - Kościerzyna/Karsin
87-865 Józefowo kujawsko-pomorskie - włocławski - Lubraniec/Izbica Kujawska
89-500 Świt kujawsko-pomorskie - tucholski - Gostycyn/Cekcyn
99-150 Kliny łódzkie - łęczycki/kutnowski - Grabów/Łanięta
99-300 Dębina łódzkie - kutnowski - Strzelce/Kutno

Dlaczego w bazie TERYT brakuje niektórych identyfikatorów SYM?

Takie miejscowości nie zostały nigdy wpisane do systemu TERYT, natomiast znajdują się w bazie PESEL i zostały potwierdzone we właściwym urzędzie gminy. Identyfikator SYM tych miejscowości zaczyna się od cyfry '9' i jest to numer nadany przez WASKO. Na początku 2012 roku takich miejscowości było ponad 50, w 2014 roku mieliśmy ich już 162.

Dlaczego w bazie TERYT brakuje niektórych miejscowości z WASKO i mają one identyfikator SYM inny niż '9%'

Takie miejscowości kiedyś znajdowały się w bazie TERYT, natomiast zostały z tej bazy usunięte (pewnie z powodu błędu). We właściwych urzędach gmin potwierdziliśmy że miejscowości te nadal istnieją i 'mają się dobrze'. Pozostawiliśmy te miejscowości bez zmiany ze starym numerem SYM, ich lista znajduje się w tabeli 'miasta_dodatkowe'. Na początku 2012 roku takich miejscowości było ponad 100.

Dlaczego są dwie miejscowości 'Poniatowa' w tej samej gminie?

Dwie różne miejscowości mają taką samą nazwę, jedna z nich jest małym miastem z blisko 50 ulicami, druga miejscowość o tej nazwie to wieś (bez ulic), nie ma więc problemu z nadawaniem korespondencji.

Dlaczego są dwie miejscowości o nazwie 'Izbica' (w gminie 'Izbica')?

J.w., różnica dotyczy tylko nazw ulic, część z nich występuje jednocześnie w obu miejscowościach.
Inne miejscowości których duplikaty znajdują się w tej samej gminie:
08-111 Grochówka mazowieckie - siedlecki - Zbuczyn
16-010 Jurowce podlaskie - białostocki - Wasilków
37-723 Starzawa podkarpackie - przemyski - Stubno
46-113 Wojciechów opolskie - namysłowski - Wilków
47-470 Krzanowice śląskie - raciborski - Krzanowice
56-400 Bystre dolnośląskie - oleśnicki - Oleśnica
57-550 Stronie Śląskie dolnośląskie - kłodzki - Stronie Śląskie
66-435 Krzeszyce lubuskie - sulęciński - Krzeszyce
72-100 Krzewno zachodniopomorskie - goleniowski - Goleniów
83-330 Żukowo pomorskie - kartuski - Żukowo
97-200 Cekanów łódzkie - tomaszowski - Tomaszów Mazowiecki
97-500 Kietlin łódzkie - radomszczański - Radomsko

Dlaczego w gminie 'Stubno' są dwie miejscowości o nazwie 'Starzawa'?

Każda z nich ma inną nazwę ulicy, jest więc Starzawa z nazwą ulicy Starzawa Rolna, jest także druga miejscowość o nazwie Starzawa z ulicą Starzawa Rybna.

Wszystkie miasta ze słowem "Zdrój" w nazwie powinny być pisane z myślnikiem. Dlaczego niektóre z nich pomimo tej reguły są zapisane w bazie WASKO bez myślnika?

Jest to wyjątek który dotyczy m.in. miejscowości 'Łomnica Zdrój' i 'Opolno Zdrój'. Dla tych miejscowości właściwe Urzędy Gmin pozostawiły nazwy bez myślników i taką nazwę zapisują w dowodach osobistych.

W miejscowościach 'Kolonia Ldzań' oraz 'Morgi' znajdują się ulice o nazwach numerycznych, czy są to poprawne dane?

Tak, w miejscowościach tych uchwalono nazwy numeryczne ulic, są więc to ulice o nazwach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11...... itd.

Dlaczego ulice z miejscowości Władysławowo są w Państwa słowniku przypisane do Jastrzębiej Góry, chodzi np. o ulicę Topolową, GUS podaje że jest one we Władysławowie, a nie w Jastrzębiej Górze? - błąd w bazie TERYT

Z pewnych przyczyn wszystkie ulice w gminie Władysławowo są przypisane do Władysławowa - ale TYLKO w bazie TERYT. Faktycznie mieszkańcy i Urząd Miasta Władysławowa stosują podział na Jastrzębią Górę, Chłapowo, Ostrowo i jeszcze kilka innych miejscowości. Tak mają wpisaną nazwę miejscowości w dowodach osobistych, taka informacja jest na lokalnych znakach. Czyli jak ktoś mieszka w Jastrzębiej Górze to ma wpisane w dowodzie i innych dokumentach Jastrzębia Góra. Taką też informację mamy w naszych słownikach, niestety pojawia się tu rozbieżność z danymi GUS na co zwracamy uwagę. Z tego co wiemy sytuacja ta ma być ustawowo 'wyprostowana' od 1 stycznia 2015, kiedy to poprawne dane mają trafić do bazy TERYT.

Dlaczego nie ma w słowniku WASKO ulic z miejscowości Gdów?

Dla tej miejscowości Urząd Gminy stosuje nazewnictwo i podział na ulice, ale jest to nazewnictwo pomocnicze, żadne oficjalne dokumenty (typu rejestry, wyciągi, dowody osobiste, itp) nie mogą zawierać nazw z ulicami. Osoba w Wydziale Ewidencji Ludności przyznała że z jednej strony może to wprowadzać w błąd, z drugiej jednak odnalezienie właściwego budynku w tej miejscowości jest dzięki temu dużo łatwiejsze. Numery budynków dla całej miejscowości są ciągłe i nie ulegają zmianom przy stosowaniu nazwy z ulicą, więc np. adres 'ul. Krakowska 573' oznacza jednocześnie adres 'Gdów 573'.

Dlaczego w bazie WASKO nie ma adresu : Dębienko ulica Czereśniowa? - błąd w bazie REGON

Po małym śledztwie i kilku telefonach ustaliliśmy że adres opisujący ten sam budynek 'Czereśniowa 1' znajduje się jednocześnie w dwóch różnych miejscowościach. Osoba zameldowana w tym budynku mieszka w miejscowości Dębno, tymczasem firma tam uruchomiona, została zarejestrowana w miejscowości Dębienko. Winę za to ponosi firma która zarejestrowała się pod błędnym adresem i urząd który takie dokumenty dopuścił. Niestety z tego co usłyszeliśmy podczas rozmowy telefonicznej, nie jest to odosobniony przypadek i takich błędów w Polsce jest dużo, dużo więcej :/

Dot. miejscowości Rychnowy i Rychnowy Przylesie - błąd w bazie TERYT (2015-02-04)

W bazie TERYT niepoprawnie jest opisana miejscowość Rychnowy. Faktycznie są to dwie miejscowości Rychnowy i Rychnowy Przylesie. W miejscowości Rychnowy obowiązuje adresacja do budynków i nie ma ulic, natomiast w Rychnowy Przylesie mieszkańcy korzystają z uchwalonych nazw ulic. W TERYT obie te miejscowości są zapisane jako jedna o nazwie Rychnowy.
Sytuacja ma być 'wyprostowana' w 2016 roku.

Czy prawidłowe są dwie miejscowości 'Ełk' w tej samej gminie z tą samą nazwą ulicy 'Zamkowa'? (2015-03-23)

Dane są poprawne, jest miasto Ełk które ma ulice Zamkową oraz osada Ełk która należy do części wiejskiej gminy Ełk i także ma ulicę o nazwie Zamkowa. 

DoświadczenieOd ponad 15 lat prowadzimy dla was Bazy Wiedzy


ProfesjonalizmNajbardziej kompleksowa, rozbudowana i aktualna baza miejscowości i instytucji w Polsce

ZaufanieNaszymi klientami jest już ponad 1000 największych firm i instytucji, takie zaufanie zobowiązuje
 
Wszelkie prawa zastrzeżone - WASKO S.A. 1988-2017

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia