Przejdź do głównej części

Bez kategorii

Masz dużo pracy przygotowaniem PIT?

15 sty 2021 1:20 pm

Bazy Wiedzy oferują pomoc  z przygotowaniem PIT dla pracowników Państwa firmy😊. Mamy dla Państwa kilka rozwiązań ułatwiających pracę osób w dziale księgowym. Pierwszym rozwiązaniem jest baza danych, którą można zaimportować do własnego systemu informatycznego. Nasza tabela dotycząca podziału terytorialnego i miejscowości jest powiązana odpowiednimi numerami z tabelą urzędów skarbowych, co umożliwia dopasowanie adresu do odpowiedniego urzędu skarbowego – za pomocą systemu, w którym na co dzień wykonuje się pracę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i wymaga jedynie poświęcenia kilku chwil przez programistę na zaimportowanie danych do systemu.

Drugim rozwiązaniem jest wyszukiwarka na naszej stronie internetowej. Koszt dostępu jest niewielki (od 100 zł netto), a pozwala szybko wyszukać każdy interesujący nas adres i dopasować do niego urząd skarbowy za pomocą kilku kliknięć. Wykupienie dostępu do wyszukiwarki umożliwia ponadto automatyczne wypełnienie arkusza Excel o urzędy skarbowe ! Nasze rozwiązanie jest bardzo proste w obsłudze i pozwala na znaczne skrócenie czasu pracy. Zapraszamy również do darmowego testowania naszej wyszukiwarki. Wystarczy wypełnić formularz: https://bazy.hoga.pl/bazy-danych-2/probny-dostep/ a dostęp zostanie uruchomieniowy w ciągu kilku dni.

Ostatnią możliwością jest przesłanie do nas arkusza z danymi, jakie mają zostać uzupełnione o urząd skarbowy. Jeżeli zależy Państwu na szybkiej realizacji i skróceniu czasu pracy z danymi do minimum można nam zlecić tą pracę ! Usługę realizujemy zwykle w ciągu 2-4 dni roboczych i odsyłamy gotowy zestaw danych w uzgodnionym formacie 😊.

Jak to możliwe, że pod jednym adresem zamieszkało 70 osób?

20 lis 2020 10:47 am

Jakiś czas temu wykonaliśmy usługę analizy danych dla klienta i w jej wyniku otrzymaliśmy m.in. dwie liczby:

  • liczbę mieszkań w budynku;
  • liczbę osób zamieszkujących ten budynek.

Nasza współpraca rozpoczęła się niedawno, dlatego klient stwierdził, że poszuka błędów otrzymanej bazie danych.
W dużej części budynków liczba mieszkańców proporcjonalnie przekładała się na liczbę mieszkań. Jeśli w budynku było jedno mieszkanie, to liczba mieszkańców miała przeważnie wartości od 1 do 4. Zdarzył się jednak wyjątek – w jednym budynku w Krakowie, w którym było jedno mieszkanie otrzymaliśmy wartość 70! Co oznaczało, że pod tym adresem mieszka 70 osób!

Oczywiście klient wrócił do nas z informacją, że w danych są błędy, że prosi o sprawdzenie m.in. tego budynku w Krakowie. Sprawdziliśmy dane i ponownie otrzymaliśmy takie wartości – 70 osób w jednym mieszkaniu! Zaczęliśmy się zastanawiać, czy może w danych źródłowych były błędy. Na szczęście były już mapy Google, Internet i wszystkie inne wspaniałości, które dziś służą nam pomocą. Okazało się, że pod podejrzanym adresem był żeński zakon, gdzie  70 sióstr zakonnych było zameldowanych pod identycznym adresem ;).

Piszę o tym, bo wiedza jaką zdobywamy w pracy jest bardzo cenna, doświadczenie jakie zbieramy powoduje, że klienci decydują się na wieloletnią współpracę, bo słowniki jakie tworzymy, mogą być coraz lepszej jakości. Przed nami gorący okres pracy i podobnych zdarzeń, o których będę mógł napisać, będzie dużo więcej, ale o tym wkrótce…

Gdy coś poszło nie tak …. historia o Linkedin

22 wrz 2020 4:31 pm

Kilka dni temu dostałem ciekawą wiadomość z portalu Linkedln z informacją, że poprawiają jakość usług. W związku z tym: „w ciągu kolejnego miesiąca zaktualizują lokalizację pokazaną w profilach na podstawie informacji podanych przez użytkownika”.

Wydaje się, że to normalna sprawa, każdy chce aby profil użytkownika na Linkedln posiadał aktualne informacje o właścicielu. Dalsza część wiadomości spowodowała jednak u mnie rozbawienie. Mianowicie napisali, że: „Lokalizacja obecnie pokazana w Twoim profilu jako Sosnowiec, woj. śląskie, Polska zostanie automatycznie zaktualizowana do Sosnowiec, woj. świętokrzyskie, Polska‚”

W Polsce faktycznie jest kilka miejscowości o nazwie Sosnowiec w województwach: łódzkim, podlaskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i oczywiście w śląskim. Jest między nimi jednak duża różnica- w ostatnim mieszka 200 tys. ludzi, a we wszystkich pozostałych łącznie zaledwie 600 osób!

Dlaczego Linkedln zdecydował się na zmianę na woj. świętokrzyskie?  Czy mieszkańcy Warszawy dostali informację, że zmieniają województwo z mazowieckiego na wielkopolskie? Tam też jest malutka wioska o nazwie Warszawa :). Przypuszczam, że sortowanie lub zbieżność nazw spowodowało, że Linkedln będzie wkrótce oznaczał mnie, jako mieszkańca z małej wioski w świętokrzyskim, ponieważ oba województwa zaczyna się na tą samą literę. Nie będę tego modyfikował i z ciekawości zobaczę, co z tego wyniknie.

Tymczasem przy pomocy prostych narzędzi, można było uniknąć takiej pomyłki. Sosnowiec jest gminą i wystarczyłoby sparować nazwy miejscowości, z których pochodzą użytkownicy z nazwami gmin. Mechanizm zadziałałby z małymi wyjątkami, ponieważ w Polsce jest kilka gmin o identycznych nazwach.

Druga możliwość jest bardziej zaawansowana, jest to wykorzystanie słownika miejscowości z liczbą ludności. Wtedy sortując malejąco, właściwy Sosnowiec byłby na górze listy i prawdopodobieństwo, że ktoś będzie źle przypisany, wynosiłoby zaledwie 0,3% (taki procent ludzi mieszka w nie śląskim Sosnowcu). Oba rozwiązania są bardzo proste i nie wymagają dużych nakładów pracy. Baza danych oraz wykorzystanie prostych narzędzi dałby efekt końcowy dużo precyzyjniejszy niż  szacunki Linkedln’a.

Numeryczne nazwy ulic

07 wrz 2020 12:33 pm

Jest to pierwszy artykuł z planowanej serii, w ramach naszych doświadczeń z pracami nad danymi adresowymi w Polsce. Na początek spróbuję trochę zachęcić tematem, który może wydaje się monotonny, ale mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu zmienisz zdanie.

Jak myślisz, ile znaków ma najkrótsza nazwa ulicy w Polsce? Dwa, trzy, a może jeden znak? Poprawna jest ostatnia odpowiedź. Miejscowość Kolonia Ldzań, posiada nazwy ulic, które są numeryczne – w tej miejscowości wszystkie ulice mają nazwy: 1, 2, 3… itp.

Gdybyś tam zamieszkał/a, Twój adres mógłby wyglądać następująco: Kolonia Ldzań 5 1. ‚5’ to oczywiście nazwa ulicy, a ‚1’ to numer budynku. Inną poprawną formą zapisu byłoby: ul. 5 1. Przyznaj mi rację, że to już wygląda trochę dziwnie. W tej samej gminie znajduje się jeszcze druga miejscowość Morgi, która stosuje takie same nazewnictwo ulic.

Inne ciekawe nazewnictwo stosują miejscowości w gminie Zielonki. Mianowicie Dziekanowice i Węgrzce mają także numeryczne nazwy, z małym wyjątkiem – z literą przed numerem, czyli: C1, C2, C3, C4… itd.

Takie nazewnictwo jest w Polsce wyjątkowe, ale w niektórych krajach można spotkać jeszcze dziwniejsze przypadki. W Orem w USA wszystkie adresy mają postać współrzędnych geograficznych: 928 North 510 East. W tym przypadku ‚510 East’ to nazwa ulicy, ‚928 North’ to numer budynku.