Przejdź do głównej części

Numeryczne nazwy ulic

Bazywiedzy 07 wrz 2020 12:33

Jest to pierwszy artykuł z planowanej serii, w ramach naszych doświadczeń z pracami nad danymi adresowymi w Polsce. Na początek spróbuję trochę zachęcić tematem, który może wydaje się monotonny, ale mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu zmienisz zdanie.

Jak myślisz, ile znaków ma najkrótsza nazwa ulicy w Polsce? Dwa, trzy, a może jeden znak? Poprawna jest ostatnia odpowiedź. Miejscowość Kolonia Ldzań, posiada nazwy ulic, które są numeryczne – w tej miejscowości wszystkie ulice mają nazwy: 1, 2, 3… itp.

Gdybyś tam zamieszkał/a, Twój adres mógłby wyglądać następująco: Kolonia Ldzań 5 1. ‚5’ to oczywiście nazwa ulicy, a ‚1’ to numer budynku. Inną poprawną formą zapisu byłoby: ul. 5 1. Przyznaj mi rację, że to już wygląda trochę dziwnie. W tej samej gminie znajduje się jeszcze druga miejscowość Morgi, która stosuje takie same nazewnictwo ulic.

Inne ciekawe nazewnictwo stosują miejscowości w gminie Zielonki. Mianowicie Dziekanowice i Węgrzce mają także numeryczne nazwy, z małym wyjątkiem – z literą przed numerem, czyli: C1, C2, C3, C4… itd.

Takie nazewnictwo jest w Polsce wyjątkowe, ale w niektórych krajach można spotkać jeszcze dziwniejsze przypadki. W Orem w USA wszystkie adresy mają postać współrzędnych geograficznych: 928 North 510 East. W tym przypadku ‚510 East’ to nazwa ulicy, ‚928 North’ to numer budynku.